Sanatçıların Hayat Hikâyeleri Giorgio Vasari

ISBN:

Published:

390 pages


Description

Sanatçıların Hayat Hikâyeleri  by  Giorgio Vasari

Sanatçıların Hayat Hikâyeleri by Giorgio Vasari
| | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, RTF | 390 pages | ISBN: | 7.66 Mb

Olayların doğal akışı içinde birçok insan çeşitli çarpıcı nitelikler ve yeteneklerle doğar. Ama zaman zaman, doğayı aşan bir biçimde, tek bir kişiye Tanrı öyle harikulade ve öylesine bol miktarda güzellik, zarafet ve yetenek bahşeder ki o kişi ötekiMoreOlayların doğal akışı içinde birçok insan çeşitli çarpıcı nitelikler ve yeteneklerle doğar. Ama zaman zaman, doğayı aşan bir biçimde, tek bir kişiye Tanrı öyle harikulade ve öylesine bol miktarda güzellik, zarafet ve yetenek bahşeder ki o kişi öteki insanları çok gerilerde bırakır, bütün hareketleri Tanrıdan esin almışa benzer, aslında yaptığı her şey, beşerî hünerden ziyade düpedüz Tanrıdan gelir.

Bu söylediklerimin Leonardo da Vinci için geçerli olduğu herkesçe kabul ediliyordu...Giorgio Vasari, İtalyan Rönesansının belli başlı sanatçılarının hayat hikâyelerini yayımladığında, sanat tarihi disiplininin temellerini de attı.

Vasarinin kullandığı biyografik yöntem, asırlar boyunca sanat tarihi yazımına öncülük etti ve model oluşturdu. İlk baskısı 16. yüzyılda gerçekleştirilen ve ilk sanat tarihi kitabı olarak nitelendirilen Sanatçıların Hayat Hikâyelerinden yapılan bu kapsamlı seçki, Rönesansın doğuşunu ve gelişimini dönemin belli başlı sanatçıların hayatları ve yapıtları üzerinden anlatıyor. Cimabue ve Giottodan Alberti gibi perspektif teorisyenlerine ve Rönesans sanatının doruğunu temsil eden Raffaello, Leonardo ve Michelangelo gibi büyük ustalara uzanan Vasari, sanatçılarla ilgili ilginç anekdotların yanı sıra yapıtları hakkında da son derece ayrıntılı bilgiler veriyor.İtalyan Rönesansına tanıklık etmiş Floransa, Roma, Venedik gibi kentlere, mimari ve resimsel başyapıtların sırlarına, Medici ailesinin dünyasına, sanatçıların esin kaynaklarına uzanan renkli bir geçmiş yolculuğu...(Tanıtım Bülteninden)Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Sanatçıların Hayat Hikâyeleri":


eestigfx.eu

©2012-2015 | DMCA | Contact us